Devino Politist

Rezultate proba fizică școli MAI 2026: candidat după traseul aplicativ, într-o sală de sport

Proba fizică școli MAI 2026, după cinci zile: 4.148 de candidați au trecut traseul. Ce concurență se conturează la proba scrisă

Concurență școli MAI 2026: după primele cinci zile de probă fizică (28 Oct – 1 Nov), 4.148 de candidați au trecut traseul aplicativ, adică 64,4% dintre cei prezenți. Mai sunt trei zile de probă, până pe 4 Nov. Cu ce s-a văzut până acum se poate estima destul de bine câți candidați vor ajunge la proba scrisă din 7 Nov și câți vor fi pe un loc la fiecare școală. Am pus alături și cifrele din toamna 2025, acolo unde școlile le-au publicat.

Traseul aplicativ · după 5 zile · 28 Oct – 1 Nov6.690 de candidați
64,4%
au promovat, din candidații prezenți
■ promovați   ■ respinși
4.148promovați
2.292respinși
250nu s-au prezentat

Pe scurt

  • În cinci zile au fost programați 6.690 de candidați. 6.440 s-au prezentat, iar 4.148 au promovat.
  • Procentul zilnic a crescut de la 60,3% în prima zi la 66,7% în a patra. În ziua 5 a coborât la 65,7%, pentru că au revenit candidații Frontierei.
  • Jandarmii Drăgășani au cel mai mare procent dintre școlile cu multe probe susținute: 74,6%. E practic același procent ca în 2025.
  • Frontiera Oradea are 63,0% acum, față de 68,0% în 2025.
  • Estimarea pentru proba scrisă: între aproximativ 1,4 și 2,4 candidați pe loc, în funcție de școală. Cea mai mare concurență se conturează la pompieri (Boldești), în jur de 2,4, iar cea mai mică la Cluj-Napoca, în jur de 1,4.
  • La Câmpina concurența scade puternic față de 2025: de la 2,2 la aproximativ 1,5–1,7 pe loc. S-au înscris mai mulți candidați, dar proba psihologică a fost mai severă, traseul se trece cam la fel, iar locurile au crescut cu 460. Explicația pas cu pas e mai jos.

Rezultate proba fizică școli MAI 2026: situația pe școli după cinci zile

Toate listele publicate între 28 Oct și 1 Nov de centrele zonale și de Școala de Pompieri Boldești, numărate rând cu rând, pe școala aleasă de fiecare candidat.

Școala Câmpina
Agenți de poliție · zilele 1–5
62,5%
din prezenți
2.531
promovați
1.521
respinși
141
absenți
4.193
programați
Frontieră Oradea
Agenți poliție de frontieră · zilele 1, 2 și 5
63,0%
din prezenți
267
promovați
157
respinși
27
absenți
451
programați
Jandarmi Drăgășani
Subofițeri jandarmi · zilele 2–5
74,6%
din prezenți
405
promovați
138
respinși
12
absenți
555
programați
Pompieri Boldești
Subofițeri pompieri · zilele 1–5
66,6%
din prezenți
456
promovați
229
respinși
35
absenți
720
programați
Școala Cluj-Napoca
Agenți de poliție · zilele 3–5
65,7%
din prezenți
452
promovați
236
respinși
32
absenți
720
programați
Jandarmi Fălticeni
Subofițeri jandarmi · zilele 3–5, grosul începe pe 2 Nov
77,1%
din prezenți
37
promovați
11
respinși
3
absenți
51
programați
Total 6 școli4.148 promovați din 6.440 prezenți64,4%

Cum a evoluat promovabilitatea, zi cu zi

60,3%
63,7%
65,6%
66,7%
65,7%
Ziua 1
28 Oct
756 / 1.254
Ziua 2
29 Oct
839 / 1.317
Ziua 3
30 Oct
864 / 1.317
Ziua 4
31 Oct
865 / 1.297
Ziua 5
1 Nov
824 / 1.255
Ziua 5 e prima scădere: au revenit candidații Frontierei Oradea (61,2% în ziua 5). Axa barelor pornește de la 50%.

De ce se pică: execuția, nu cronometrul

În ziua 5, la cele patru centre care publică timpii (Câmpina, Cluj, Drăgășani, Fălticeni):

249
din cei 270 de respinși din ziua 5 nu au timp final în listă (Câmpina, Cluj, Drăgășani, Fălticeni)
21
au terminat traseul, dar peste limita de 3′10″

Același tipar s-a văzut în fiecare zi: greșelile de execuție elimină mult mai mulți candidați decât timpul.

Comparația cu toamna 2025

Școlile nu publică toate aceleași cifre, așa că am comparat doar ce se poate compara corect. Diferențele față de anul trecut explică și de ce concurența la școlile MAI în 2026 arată altfel.

Frontieră Oradea
−5 pp
TOAMNA 2025
68,0%
316 din 465 prezenți
→
TOAMNA 2026
63,0%
267 din 424, zilele 1, 2, 5
Se promovează mai greu decât anul trecut. Sunt testați însă doar jumătate dintre candidați.
Jandarmi Drăgășani
≈ la fel
TOAMNA 2025
72,5%
614 din 847 programați
→
TOAMNA 2026
73,0%
405 din 555 programați
Practic identic. Comparația e pe programați, inclusiv absenții, pentru că așa a fost comunicată cifra din 2025.
Școala Câmpina
≈ la fel
TOAMNA 2025
~61%
2.619 din ~4.280 apți (estimat)
→
TOAMNA 2026
60,4%
2.531 din 4.193 programați
Traseul se trece cam la fel ca anul trecut: aproximativ 6 din 10 candidați. Cifra din 2025 e estimată; calculul e explicat în caseta „Explicație · Câmpina” de mai jos.

Mai e o diferență importantă față de 2025: numărul de locuri. Anul trecut s-au scos la concurs 2.880 de locuri, iar anul acesta 3.640. Locurile în plus sunt principalul motiv pentru care concurența la școlile MAI în 2026 scade la majoritatea școlilor.

Câmpina
1.340 → 1.800
+460
Drăgășani
350 → 450
+100
Oradea
240 → 340
+100
Fălticeni
350 → 400
+50
Cluj-Napoca
300 → 350
+50
Boldești
300 → 300
0
Total
2.880 → 3.640
+760
Concurență școli MAI 2026: Școala de Agenți de Poliție Câmpina
🔍 Explicație · Câmpina
De ce scade concurența la Câmpina, deși s-au înscris mai mulți?
Drumul candidaților până la proba scrisă, pas cu pas: toamna 2025 față de toamna 2026.
1
Înscriși
2025
~5.700
→
2026
6.695
≈ +1.000
2
Apți la proba psihologică
2025
~4.280
~75% din înscriși (estimat)
→
2026
4.782
~71% din înscriși
≈ +500
3
Trec proba sportivă
2025
2.619
~61% din apți
→
2026
~2.800
~59% din apți (estimat)
≈ +180
4
Locuri la concurs
2025
1.181
1.340 minus 159 redistribuite
→
2026
1.800
+619
Candidați pe loc la proba scrisă2,2 → ~1,55

Anul acesta s-au înscris la Câmpina cu aproximativ 1.000 de candidați mai mult decât în 2025. Proba psihologică a pus însă mai mult probleme: au fost declarați apți aproximativ 71% dintre înscriși, față de aproximativ 75% anul trecut. Traseul se trece cam la fel, aproximativ 6 din 10 candidați apți.

Rezultatul: la proba scrisă vor ajunge doar cu aproximativ 180 de candidați mai mulți decât în 2025, în timp ce locurile au crescut cu 619. De aceea concurența scade de la 2,2 la aproximativ 1,55 pe loc. Încă nu se știe câte locuri vor fi ocupate prin redistribuire de la Academia de Poliție. Dacă vor fi tot 159, ca în 2025, concurența urcă la aproximativ 1,7; dacă vor fi mai multe, urcă și mai sus.

Cum am estimat: pentru 2025, școala nu a publicat separat câți candidați au fost apți la Câmpina, ci doar totalul pentru Câmpina și Cluj-Napoca (4.709 apți din 6.271 de înscriși, adică 75%). Am aplicat același procent celor aproximativ 5.700 de înscriși la Câmpina. Presupunerea e rezonabilă: în 2026, procentul de apți a fost practic același la cele două școli (75,7% și 75,6% din cei prezenți). Cifra de 2.800 pentru 2026 e estimarea de promovați la final, explicată mai jos.

Concurență școli MAI 2026: ce se conturează la proba scrisă

Ca să estimăm concurența la școlile MAI în 2026, pentru fiecare școală am pornit de la numărul total de candidați programați la proba fizică, din planificările publicate. Am scăzut câți au dat deja proba și am presupus că cei care mai urmează promovează în aceeași proporție ca până acum. Rezultatul e numărul estimat de candidați care vor ajunge la proba scrisă, împărțit la locuri. Intervalul arată ce se întâmplă dacă cei rămași promovează cu 5 puncte procentuale mai puțin sau mai mult.

Concurență școli MAI 2026: Pompieri Boldești
#1 la concurență
Pompieri Boldești
~2,4
candidați pe loc
interval 2,3–2,5
2025: nepublicat
300
locuri
456
promovați acum
414
încă de testat
~720
estimați la final
Cea mai mare concurență, la fel ca la programare (3,78). Locurile sunt tot 300. Proba scrisă e diferită: test-grilă la matematică.
Concurență școli MAI 2026: Jandarmi Drăgășani
#2 la concurență
Jandarmi Drăgășani
~1,8
candidați pe loc
interval 1,76–1,88
2025: 1,75
450
locuri
405
promovați acum
~567
încă de testat
~820
estimați la final
Procent de promovare aproape identic cu 2025, candidați mai mulți. Concurența rămâne în jur de 1,8, chiar cu 100 de locuri în plus.
Concurență școli MAI 2026: Frontieră Oradea
#3 la concurență
Frontieră Oradea
~1,55
candidați pe loc
interval 1,50–1,63
2025: 1,32
340
locuri
267
promovați acum
~446
încă de testat
~530
estimați la final
Singura școală la care concurența pare să crească: candidații sunt aproape de două ori mai mulți (897 față de 487), locurile doar cu 100 în plus.
Concurență școli MAI 2026: Școala Câmpina
#4 la concurență
Școala Câmpina
~1,55
candidați pe loc
~1,7 cu 159 de locuri redistribuite, ca în 2025
2025: 2,2
1.800
locuri
2.531
promovați acum
~437
încă de testat
~2.800
estimați la final
Scade de la 2,2 la ~1,55, datorită celor 460 de locuri în plus. O parte din locuri se ocupă prin redistribuire de la Academie; câte, încă nu se știe. Cu 159, ca în 2025, concurența ar fi ~1,7; cu mai multe, și mai mare.
Concurență școli MAI 2026: Școala Cluj-Napoca
#5 la concurență
Școala Cluj-Napoca
~1,4
candidați pe loc
~1,6 cu ~50 de locuri redistribuite, ca în 2025
2025: 2,1
350
locuri
452
promovați acum
~52
încă de testat
~485
estimați la final
Aproape toți candidații au dat deja proba. Cu ~50 de locuri redistribuite de la Academie, ca în 2025, concurența ar fi ~1,6.
Concurență școli MAI 2026: Jandarmi Fălticeni
#6 la concurență
Jandarmi Fălticeni
~1,3–1,5
candidați pe loc
cea mai incertă estimare
2025: nepublicat
400
locuri
37
promovați acum
~750
încă de testat (est.)
~520–580
estimați la final
Lista candidaților testați la centrul Fălticeni nu e publicată, iar până acum au dat proba doar 51 de candidați ai școlii. Grosul începe pe 2 Nov.

Concurență școli MAI 2026: estimare Devino Polițist, nu cifră oficială. Bara arată concurența pe o scală de la 0 la 2,5 candidați pe loc.

Ce poate schimba concurența la școlile MAI în 2026

🔁
Redistribuirea de la Academie
Candidații promovați, dar neadmiși la Academia de Poliție, care au cerut redistribuirea ocupă o parte din locuri fără concurs. Câte locuri vor ocupa anul acesta nu s-a publicat.
🪑
Absenții de la proba scrisă
De obicei sunt puțini: la Drăgășani, în 2025, 609 din cei 614 promovați s-au prezentat la scris.
📅
Ultimele trei zile
Procentele se pot schimba, mai ales la Frontieră, Fălticeni și Drăgășani, unde mai urmează jumătate sau mai mult dintre candidați.

Ce înseamnă pentru tine

Dai proba pe 2, 3 sau 4 Nov
Cei mai mulți respinși nu au timp final: au greșit execuția sau au fost eliminați, nu au fost prea lenți. Fă traseul curat, apoi grăbește-te. Fiecare secundă sub 3′10″ îți urcă nota, iar nota de la traseu e jumătate din media de admitere.
Ai promovat deja
Cu o concurență la școlile MAI în 2026 estimată la 1,4–2,4 pe loc, proba scrisă din 7 Nov decide clasamentul: 90 de întrebări în 3 ore (40 română, 20 legislație MAI, 15 limbă străină, 15 educație civică și logică; la Boldești, matematică). Media = media dintre nota de la traseu și cea de la scris, minimum 5 la fiecare. Rezultatele provizorii apar pe 8 Nov.

Surse: listele cu rezultatele probei de evaluare a performanței fizice publicate zilnic, între 28 Oct și 1 Nov 2026, de centrele zonale de selecție (Academia de Poliție, Câmpina, Cluj-Napoca, Oradea, Drăgășani, Fălticeni) și de Școala de Pompieri Boldești, numărate rând cu rând. Numărul total de candidați pe școală vine din planificările probei fizice publicate de centre și școli. Locurile 2026 sunt cele din dispoziția MAI pentru sesiunea septembrie–decembrie 2026. Cifrele din 2025 vin din comunicatul Poliției de Frontieră (Oradea), din presa locală (Drăgășani, Câmpina, cu cifre comunicate de școli) și din anunțurile oficiale ale sesiunii 2025. Concurența pentru 2026 este o estimare Devino Polițist, nu o cifră oficială.

Distribuie
Scroll to Top
Devino Politist
Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.