Rezultate proba fizică școli MAI 2026: traseul aplicativ s-a încheiat pe 4 Nov la toate cele șase școli postliceale MAI. Din cei 9.361 de candidați programați, 5.993 au promovat și merg la proba scrisă din 7 Nov. Mai jos găsești rezultatele finale pe tipuri de școli, notele și câți candidați revin pe un loc la proba scrisă, comparativ cu toamna 2025.
Bilanț final · toate cele 6 școli
5.993de candidați merg la proba scrisă
66,3% dintre cei 9.035 de candidați prezenți au promovat
Fiecare candidat e numărat la școala pentru care a optat, indiferent de centrul zonal în care a dat proba. Procentul de promovare e calculat din candidații prezenți. Doar promovații primesc notă (5,00–10). Mediana e nota din mijloc.
Școli de agenți de poliție
Câmpina și Cluj-Napoca
3.268 de promovați · 62,6% din prezenți
Candidații Școlii „Vasile Lascăr” din Câmpina au dat proba în șase centre zonale, iar cei ai Școlii „Septimiu Mureșan” din Cluj-Napoca, în patru. Ultimii au susținut traseul pe 3 Nov, la Drăgășani.
Câmpina
Școala de Agenți de Poliție „Vasile Lascăr”
2.788promovați din 4.627 programați
62,2% din prezenți
2.788 promovați1.691 respinși148 absenți
7,86
media
8,00
mediana
153
note de 10
Cum s-au împărțit notele
9 – 10
706 · 25,3%
8 – 8,99
754 · 27,0%
7 – 7,99
622 · 22,3%
6 – 6,99
436 · 15,6%
5 – 5,99
270 · 9,7%
Cluj-Napoca
Școala de Agenți de Poliție „Septimiu Mureșan”
480promovați din 772 programați
65,0% din prezenți
480 promovați259 respinși33 absenți
8,16
media
8,40
mediana
52
note de 10
Cum s-au împărțit notele
9 – 10
173 · 36,0%
8 – 8,99
120 · 25,0%
7 – 7,99
94 · 19,6%
6 – 6,99
57 · 11,9%
5 – 5,99
36 · 7,5%
Concurența la proba scrisă
Câmpina▼ scade
2025
2,2
1.181 locuri*
→
2026
1,55
2.788 pe 1.800 locuri
Cluj-Napoca▼ scade
2025
2,1
250 locuri*
→
2026
1,37
480 pe 350 locuri
*Atenție la repartizarea de la Academie. În 2025, 159 de locuri la Câmpina și 50 la Cluj-Napoca au fost ocupate de candidați veniți de la Academia de Poliție, fără concurs. Dacă se repetă în 2026, concurența urcă la aproximativ 1,70 la Câmpina și 1,60 la Cluj-Napoca. Numărul din 2026 nu a fost publicat încă.
Candidații Școlii „Grigore Alexandru Ghica” din Drăgășani au dat proba în toate cele șase centre zonale, între 29 Oct și 4 Nov. Cei ai Școlii „Petru Rareș” din Fălticeni, între 30 Oct și 4 Nov, cei mai mulți la Fălticeni.
Drăgășani
Școala Militară de Subofițeri de Jandarmi „Grigore Alexandru Ghica”
839promovați din 1.111 programați
77,3% din prezenți
839 promovați246 respinși26 absenți
8,00
media
8,00
mediana
60
note de 10
Cum s-au împărțit notele
9 – 10
225 · 26,8%
8 – 8,99
238 · 28,4%
7 – 7,99
201 · 24,0%
6 – 6,99
123 · 14,7%
5 – 5,99
52 · 6,2%
Fălticeni
Școala Militară de Subofițeri de Jandarmi „Petru Rareș”
620promovați din 820 programați
77,9% din prezenți
620 promovați176 respinși24 absenți
7,97
media
8,20
mediana
31
note de 10
Cum s-au împărțit notele
9 – 10
157 · 25,3%
8 – 8,99
190 · 30,6%
7 – 7,99
137 · 22,1%
6 – 6,99
86 · 13,9%
5 – 5,99
50 · 8,1%
Concurența la proba scrisă
Drăgășani▲ crește
2025
1,75
350 locuri
→
2026
1,86
839 pe 450 locuri
Cu 100 de locuri în plus, dar promovații au crescut de la 614 la 839.
Fălticenifără date 2025
2025
–
nepublicat
→
2026
1,55
620 pe 400 locuri
Școala de agenți ai Poliției de Frontieră
Oradea
526 de promovați · 61,7% din prezenți
Candidații Școlii „Avram Iancu” din Oradea au dat proba în toate cele șase centre zonale. Ultimii 161 au susținut traseul pe 4 Nov, la Cluj și la Câmpina.
Oradea
Școala de Pregătire a Agenților Poliției de Frontieră „Avram Iancu”
526promovați din 897 programați
61,7% din prezenți
526 promovați327 respinși44 absenți
7,62
media
7,80
mediana
12
note de 10
Cum s-au împărțit notele
9 – 10
88 · 16,7%
8 – 8,99
156 · 29,7%
7 – 7,99
118 · 22,4%
6 – 6,99
97 · 18,4%
5 – 5,99
67 · 12,7%
Concurența la proba scrisă▲ crește
2025
1,32
240 locuri
→
2026
1,55
526 pe 340 locuri
Candidații programați sunt aproape de două ori mai mulți (897 față de 487), iar locurile au crescut doar cu 100.
Frontiera are cel mai mic procent de promovare (61,7%, față de 68,0% în 2025) și cea mai mică medie dintre școlile de poliție și jandarmi.
Școala de subofițeri de pompieri
Boldești
740 de promovați · 68,3% din prezenți
Candidații Școlii „Pavel Zăgănescu” au dat proba la Boldești, în 24 de serii, între 28 Oct și 4 Nov.
Boldești
Școala de Subofițeri de Pompieri și Protecție Civilă „Pavel Zăgănescu”
740promovați din 1.134 programați
68,3% din prezenți
740 promovați343 respinși51 absenți
7,13
media
7,00
mediana
4
note de 10
Cum s-au împărțit notele
9 – 10
58 · 7,8%
8 – 8,99
148 · 20,0%
7 – 7,99
208 · 28,1%
6 – 6,99
192 · 25,9%
5 – 5,99
134 · 18,1%
De ce au fost respinși 343 de candidați
Eliminați din concurs185 · 53,9%
Peste timpul maxim de 2′15″136 · 39,7%
Abandon traseu22 · 6,4%
Cel mai bun timp: 1′48″
Concurența la proba scrisă
2,47
740 de promovați pe 300 de locuri · cea mai mare dintre cele 6 școli
Traseul pentru pompieri are alt timp maxim, 2′15″, așa că notele nu se compară direct cu cele de la celelalte școli. Locurile sunt aceleași ca în 2025, iar o cifră de concurență pentru 2025 nu a fost publicată.
Ce urmează
7 Nov
Proba scrisă
Poliție, Frontieră și jandarmi: test-grilă de 90 de întrebări în 3 ore (română, legislație MAI, limbă străină, educație civică și logică). Pompieri: test-grilă la matematică, la Boldești.
8 Nov
Rezultatele provizorii
ora 10:00
11 Nov – 11 Dec
Examinarea medicală
21 Dec
Rezultatele finale
Media de admitere se calculează din nota de la traseul aplicativ și nota de la proba scrisă, fiecare cântărind jumătate. Admiterea se face în ordinea mediilor, pe locurile disponibile.
Sursa: listele cu rezultatele probei de evaluare a performanței fizice publicate între 28 Oct și 4 Nov 2026 de centrele zonale de selecție (Academia de Poliție, Câmpina, Cluj-Napoca, Oradea, Drăgășani și Fălticeni) și de Școala de pompieri din Boldești, numărate rând cu rând. Fiecare candidat e numărat o singură dată, după codul unic, la școala pentru care a optat. Listele de la Oradea sunt scanate și au fost transcrise, iar tabelele-compilație care repetă candidați deja publicați nu au fost numărate a doua oară. Locurile din 2026 sunt cele anunțate pentru sesiunea septembrie–decembrie 2026. Cifrele din 2025 provin din presa locală, pe baza datelor comunicate de școli; la Câmpina și Cluj-Napoca, concurența din 2025 e calculată pe locurile rămase după repartizarea de la Academie. Concurența la proba scrisă este un calcul Devino Polițist, nu o cifră oficială.