Rezultate proba fizică școli de poliție 2026: traseul aplicativ s-a încheiat pe 3 Nov pentru candidații școlilor de agenți de poliție de la Câmpina și Cluj-Napoca. Din cei 5.399 de candidați programați la cele două școli, 3.268 au promovat și merg la proba scrisă din 7 Nov. Mai jos găsești rezultatele finale pe fiecare școală, cum s-au împărțit notele și ce concurență se conturează la proba scrisă, comparativ cu toamna 2025.
Rezultate proba fizică școli de poliție 2026, pe scurt
- Câmpina: 4.627 de candidați programați, 2.788 promovați, 1.691 respinși și 148 de absenți. Media notelor celor promovați este 7,86.
- Cluj-Napoca: 772 de candidați programați, 480 promovați, 259 respinși și 33 de absenți. Media notelor este 8,16, peste cea de la Câmpina.
- Concurența la proba scrisă: 1,55 candidați pe loc la Câmpina (față de 2,2 în toamna 2025) și 1,37 pe loc la Cluj-Napoca (față de 2,1). Scăderea vine în principal din locurile în plus: +460 la Câmpina și +50 la Cluj-Napoca.
- Concurența reală poate crește după repartizarea candidaților veniți de la Academia de Poliție, care ocupă o parte din locuri fără concurs.
GhidAdmitere școlile de agenți de poliție 2026: calendar, probe, locuri →
Rezultate proba fizică la Școala de Agenți de Poliție Câmpina
Candidații Școlii „Vasile Lascăr” din Câmpina au susținut traseul aplicativ în șase centre zonale, între 28 Oct și 3 Nov. Ultimii 142 de candidați au dat proba pe 3 Nov, la Drăgășani.
| Candidați programați | 4.627 |
| Prezenți | 4.479 |
| Promovați | 2.788 (62,2% din prezenți) |
| Respinși | 1.691 |
| Absenți | 148 |
Media notelor celor 2.788 de candidați promovați este 7,86, iar nota din mijloc (mediana) este 8,00. Au fost acordate 153 de note de 10. Doar candidații promovați primesc notă: nota minimă de promovare este 5,00.
| Nota | Candidați | Procent |
|---|---|---|
| 9 – 10 | 706 | 25,3% |
| 8 – 8,99 | 754 | 27,0% |
| 7 – 7,99 | 622 | 22,3% |
| 6 – 6,99 | 436 | 15,6% |
| 5 – 5,99 | 270 | 9,7% |
Mai mult de jumătate dintre promovați (52,3%) au cel puțin nota 8.
Rezultate proba fizică la Școala de Agenți de Poliție Cluj-Napoca
Candidații Școlii „Septimiu Mureșan” din Cluj-Napoca au susținut proba în patru centre zonale: Cluj (sala din Chinteni), Oradea, Fălticeni și Drăgășani. Ultimii 9 candidați au dat proba pe 3 Nov, la Drăgășani.
| Candidați programați | 772 |
| Prezenți | 739 |
| Promovați | 480 (65,0% din prezenți) |
| Respinși | 259 |
| Absenți | 33 |
Media notelor celor 480 de candidați promovați este 8,16, iar mediana este 8,40. Au fost acordate 52 de note de 10.
| Nota | Candidați | Procent |
|---|---|---|
| 9 – 10 | 173 | 36,0% |
| 8 – 8,99 | 120 | 25,0% |
| 7 – 7,99 | 94 | 19,6% |
| 6 – 6,99 | 57 | 11,9% |
| 5 – 5,99 | 36 | 7,5% |
La Cluj-Napoca, mai mult de o treime dintre promovați (36,0%) au cel puțin nota 9.
Concurența după rezultatele la proba fizică, comparativ cu toamna 2025
Concurența de mai jos e calculată ca număr de candidați promovați la proba fizică împărțit la locurile anunțate, presupunând că toți se prezintă la proba scrisă.
| Școala | Locuri 2025 | Pe loc 2025 | Locuri 2026 | Promovați 2026 | Pe loc 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Câmpina | 1.340 | 2,2 | 1.800 | 2.788 | 1,55 |
| Cluj-Napoca | 300 | 2,1 | 350 | 480 | 1,37 |
În toamna 2025, 2.619 candidați au susținut proba scrisă la Câmpina.
Cei 2,2 candidați pe loc au fost calculați pe locurile rămase după repartizarea candidaților de la Academie: din cele 1.340 de locuri anunțate, 159 au fost ocupate astfel, deci au rămas 1.181. La Cluj-Napoca au fost ocupate în același mod 50 din cele 300 de locuri.
De ce concurența reală poate crește
La admiterea din vară la Academia de Poliție, o parte dintre candidați au promovat examenul, dar au rămas fără loc.
Cei care au optat atunci pentru o școală postliceală și și-au reconfirmat opțiunea la înscrierea din această toamnă sunt repartizați fără concurs. Ei ocupă o parte din locurile anunțate, așa că pentru ceilalți candidați rămân mai puține locuri. Numărul exact nu a fost publicat încă.
| Școala | Locuri ocupate prin repartizare | Locuri rămase | Pe loc |
|---|---|---|---|
| Câmpina | 0 | 1.800 | 1,55 |
| Câmpina | 159 (ca în 2025) | 1.641 | ~1,70 |
| Câmpina | 300 | 1.500 | ~1,86 |
| Cluj-Napoca | 0 | 350 | 1,37 |
| Cluj-Napoca | 50 (ca în 2025) | 300 | 1,60 |
| Cluj-Napoca | 100 | 250 | ~1,92 |
Ce urmează
Proba scrisă are loc pe 7 Nov. Rezultatele la proba fizică contează în continuare: media de admitere se calculează din nota de la traseul aplicativ și nota de la proba scrisă, fiecare cântărind jumătate. După rezultatele la proba fizică, cu medii de 7,86 la Câmpina și 8,16 la Cluj-Napoca la traseu, diferențele dintre candidați se vor face, în cea mai mare parte, la proba scrisă.
GhidToate etapele admiterii la școlile de agenți de poliție 2026 →
Rezultate proba fizică școli de poliție 2026 – sursa: listele cu rezultatele probei de evaluare a performanței fizice publicate între 28 Oct și 3 Nov 2026 de centrele zonale de selecție (Academia de Poliție, Câmpina, Cluj-Napoca, Oradea, Drăgășani și Fălticeni), numărate rând cu rând. Fiecare candidat e numărat o singură dată, după codul unic.
Listele de la Oradea sunt scanate și au fost transcrise, iar tabelele-compilație care repetă candidați deja publicați de alte centre nu au fost numărate a doua oară.
Locurile din 2026 sunt cele anunțate pentru sesiunea septembrie–decembrie 2026. Cifrele din 2025 provin din presa locală, pe baza datelor comunicate de școli. Concurența la proba scrisă după rezultatele la proba fizică la școlile de poliție din 2026 este un calcul Devino Polițist, nu o cifră oficială.




